installasjon

Dette verket er kåret til TrafoTalent for november 2008!

Hver måned finner en Trafo-mentor frem til ett bidrag på Arena som kåres til månedens TrafoTalent. Hvert år konkurrerer de 12 bidragene som er plukket ut om tittelen «Årets TrafoTalent.»

Kommentar fra Trafo-mentor

Jeg vil først gjerne fremheve noen stykker:

Erlend Elvesveen :Viser flott popkunst og har god stemme, gode arrangementer og god tekst og i det hele tatt et pop/singersongwriter-talent.

Palett :Fotografiene er stringente og har en tydelig tenkt komposisjon og valg av forgrunn, bakgrunn. Bra.

Kera :Med sine gjennomtenkte installasjoner og foto, viser hun et annerledes uttrykk.

Kathrina :"Alice" en sterk flott, og syrlig og kritisk tekst om ungdom overmot og sanselighet. Det sterkeste litterære bidrag.

Asor Ave :For fine portretter, miljøbeskrivelse, og en fotografisk teft som er lovende.

Og så månedens TrafoTalent:

Som måneden november, tung og mørk, velger jeg meg Hågen M. Kristiansen, som månedens talent, pga sine dristige og luftlette installasjoner, ballonger som ikke lenger er runde, men av forskjellige former, tettpakka samla opp under mønet, i et vakkert lys mellom tunge tømmervegger i et trangt rom som står udefinert, - og sånn lager Kristiansen kunst, hvor motsetninger (poetiske) møtes og skaper nye konstellasjoner og en annen sær balanse mellom lett og tungt. Meget estetisk flott utført, og med en sterk poetisk effekt som setter assosiasjonsbanene i gang og kreerer unyttige og nyttige tanker hos betrakteren. Dessuten viser Kristiansen også evner som maler, og især Selvportrettet står sterkt fram, med en dramatisk maske og en enkel komposisjon som holder det hele på plass.

Installasjonskunsten kan lett virke overdrevet og kunstig stilisert, og har ofte følge av teoretiske spekulasjoner og kunstteoretiske overveielser om skulpturen i rom og rommets virkning og andre arkitektoniske, kunstteoretiske overveielser. Og hvor hører kunsten hjemme, og hvorfor ikke bruke et hjørne, et loftsrom, kjellerrom, eller gatepartier, portrom og andre rom til å sette lys på mellom- og tomrommet, og med poetiske virkemidler som lys, lett og tungt, trangt og åpent, motsetningene og sammhørigheten i disse, - vise virkelighetens mange åpenbaringsformer, som vi overser og glemmer i vår blinde hverdag.

Sånn kan installasjonskunsten bidra til å virkeliggjøre drømmer og realiteter.

Det har Kristiansen lykkes med, og blir derfor mitt valg for denne gang.

Lykke til videre.

Vh

Terje Dragseth

installasjon

Kommentarer

  1. avatar for drmmeren
    1 drmmeren 3 år, 6 måneder siden

    Utrolig kult! Kan du forklare mer hva du har gjort?

  2. avatar for hgenmkristiansen
    2 hgenmkristiansen 3 år, 6 måneder siden

    jeg har rett å slett dekket hele taket, i et rom som tidligere har vert et isolat på et gammelt fengsel. Siden bygget er verneverdig, så har jeg bygget en grinn i taket å hengt posene etter den. men det tok noen dager å montere installasjonen.

  3. avatar for iselinpg
    3 iselinpg 3 år, 5 måneder siden

    Når jeg ser dette bildet, får jeg assosiasjoner til å være under vann, og en trebåt. Det må være fantastisk å faktisk være i installasjonen.

  4. avatar for ijonas94
    4 ijonas94 3 år, 3 måneder siden

    Jeg får en liten følelse av retsel og berundring når jeg ser det bilde.

    Bra bilde foresten.

    Ijonas94

  5. avatar for naitzel
    5 naitzel 3 år, 2 måneder siden

    Gratulerer så mye, Hågen! Utrolig kult bilde, og sjikkelig original idé! Lykke til videre :)

    Stian